• Gabinet osteopatii, terapii manualnej, masażu leczniczego, rehabilitacji

    LONDON - PERIVALE, UK

Close

Ból kręgosłupa szyjnego – objawy i leczenie

Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa są drugą pod względem częstotliwości po bólu krzyża dolegliwością dotyczącą układu mięśniowo-szkieletowego człowieka. Zazwyczaj problemy pojawiają się w wieku średnim, choć nieraz też u osób młodych, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ocenia się, że kilkanaście procent populacji doświadcza przewlekłego bólu. W większości przypadków przewlekły ból kręgosłupa szyjnego należy do grupy niespecyficznych bólów szyi o zróżnicowanych przyczynach. Może też pojawić się wskutek urazu, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia problemu to praca o powtarzalnym charakterze, złe nawyki związane z postawą ciała, długotrwałe przyjmowanie pozycji z pochyloną głową, silne napięcie emocjonalne, wcześniejsze wystąpienie urazu w obrębie karku, czy ramion.

Ból kręgosłupa szyjnego – jakie są objawy?

Jakie są dolegliwości towarzyszące bólowi odcinka szyjnego? Najczęściej wiąże się z nim sztywność szyi, czyli upośledzenie jej ruchomości. Zawroty i ból głowy od kręgosłupa szyjnego to również typowa dla wielu osób przypadłość. Objawy bólu kręgosłupa szyjnego to też pojawiające się promieniowanie do kończyn górnych i ich drętwienie.

Leczenie bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Zazwyczaj leczenie przyczyn nie jest możliwe, a celem różnych metod leczenia jest zmniejszenie bólu i poprawienie jakości funkcjonowania. W okresie, gdy pojawia się ostry ból kręgosłupa szyjnego, zaleca się leczenie farmakologiczne, które w tym przypadku przynosi pozytywne skutki. Lek na ból kręgosłupa szyjnego to m.in. ketoprofen, paracetamol, czy tramadol. Udowodniono, że skuteczna jest również rehabilitacja obejmująca ćwiczenia oraz terapię manualną i zabiegi fizjoterapeutyczne.

Domowe sposoby na ból kręgosłupa szyjnego

W przypadku niezbyt silnych i incydentalnych problemów można pomóc sobie domowymi sposobami, które sprawią, że mięśnie rozluźnią się i poczujemy ulgę. Bolące miejsce można rozgrzać, stosując maść rozgrzewającą lub ciepły prysznic albo gorącą kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych, które pomogą się zrelaksować. Unikać należy przeciągów, aby nie przewiać bolącego miejsca. Warto zadbać o właściwą pozycję w czasie snu. W tym pomoże odpowiedni materac, a przede wszystkim wyprofilowana poduszka ortopedyczna, która zapewnia optymalne podparcie dla odcinka szyjnego, pozwalając odciążyć tę część kręgosłupa. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, że nie każda poduszka o ergonomicznym kształcie jest poduszką ortopedyczną i choć poprawi z pewnością komfort snu, niekoniecznie spełni swoje terapeutyczne funkcje. W ramach profilaktyki należy też zadbać o właściwą postawę w czasie pracy, szczególnie kiedy pracujemy długi czas przy biurku. Dobrze co pewien czas wstać i wyprostować plecy, a przy tym wykonać kilka ruchów głową. Należy też unikać długotrwałego pochylania głowy podczas korzystania z telefonu, które może powodować zmiany przeciążeniowe.

Jeśli zmagasz się z bólem kręgosłupa szyjnego, odwiedź Back & Body Clinic Gabinet Osteopatii, Terapii Manualnej, Masażu Leczniczego i Rehabilitacji, gdzie specjaliści dobiorą najodpowiedniejszą terapię, która pozwoli zmniejszyć ból i wrócić do pełnej sprawności.

Rejestracja telefoniczna

+44 7841668442