• Gabinet osteopatii, terapii manualnej, masażu leczniczego, rehabilitacji

    LONDON - PERIVALE, UK

Close

Ból krzyża – jak złagodzić?

Ból krzyża jest dolegliwością dość powszechną i dotyka coraz więcej osób. Wiąże się to ze współczesnym trybem życia, który cechuje się niskim poziomem aktywności fizycznej i siedzącym trybem życia. Problem częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a częstotliwość pojawiania się przewlekłej dolegliwości rośnie wraz z wiekiem. Czynniki sprzyjające temu schorzeniu to też otyłość, wysoki wzrost, ciąża, urazy, uprawianie niektórych rodzajów sportów, które wymagają przyjmowania zgiętej pozycji (np. hokej), ciężka praca fizyczna, czy polegająca na powtarzalności pewnych czynności (schylanie się). Mogą też, co prawda rzadko, pojawiać się bóle o podłożu psychogennym. W poniższym artykule przedstawimy klasyfikacje dolegliwości bólowych i podpowiemy, jakie sposoby na ból krzyża można zastosować, aby złagodzić cierpienie.

Ból krzyża – przyczyny i rodzaje

Jako ból krzyża określamy ból dolnego odcinka kręgosłupa, czyli tzw. odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Rozróżniamy ostre i przewlekłe bóle krzyża. Ostry ból w krzyżu pojawia się nagle i trwa maksymalnie do 6 tygodni. Bardzo często utrudnia normalne funkcjonowanie i bywa, że lubi powracać. Biorąc pod uwagę kryterium czasowe, drugim typem dolegliwości są bóle krzyża przewlekłe, których czas trwania przekracza okres 6 tygodni. Bywają odczuwane jako dość poważne i mogą promieniować do pośladków.

Zazwyczaj nie jest łatwo jednoznacznie określić, co powoduje ból w krzyżu, jednak generalnie charakter bólów możemy sklasyfikować następująco:

  • bóle mechaniczne związane ze zwyrodnieniami, z wadami kręgosłupa i urazami;
  • bóle niemechaniczne, które są skutkiem zmian zapalnych w organizmie albo nowotworów (łagodnych bądź złośliwych) w obrębie kręgosłupa oraz rdzenia i kanału kręgowego;
  • bóle rzutowane, które są następstwem różnych chorób poza kręgosłupem. Mogą być spowodowane schorzeniami ginekologicznymi (jak np. zapalenie przydatków, endometrioza, zespół napięcia przedmiesiączkowego), urologicznymi, czy różnymi chorobami wewnętrznymi (jak np. choroba wrzodowa, czy choroby woreczka żółciowego, trzustki, nerek i inne).

 

Rzadko można ustalić przyczynę bólu krzyża. W większości przypadków (około 90%) mamy do czynienia z nieswoistym bólem krzyża, którego przyczyna jest nieznana. Jednak przy podejrzeniu poważnej choroby niezbędne jest poszukiwanie przyczyny.

Ból krzyża to również dolegliwość, na którą często skarżą się kobiety w ciąży. Przyszłe mamy przeważnie zmagają się z tym problemem w drugim i trzecim trymestrze, kiedy waga dziecka wzrasta i obciążenie w okolicy lędźwi jest duże.

Co na ból krzyża?

W przypadku ostrego bólu krzyża można stosować leki przeciwbólowe (np. paracetamol). Bez konsultacji z lekarzem nie można jednak stosować ich długotrwale. Nie zaleca się zbyt długiego pozostawania w łóżku, a obok leczenia farmakologicznego, fizjoterapia jest ważnym sposobem postępowania. Jeśli natomiast mamy do czynienia z dolegliwością o charakterze przewlekłym, leki stosowane są pomocniczo. Zdarza się jednak, że tabletki na ból krzyża nie działają, a poprawa może nastąpić po stosowaniu odpowiednich ćwiczeń, unikaniu obciążeń, przyjmowaniu właściwej postawy ciała, uzyskaniu prawidłowej masy ciała. Bardzo ważna jest rehabilitacja obejmująca różnorodne metody pozwalające powrócić do zdrowia. W każdym jednak przypadku, a szczególnie, gdy bólowi towarzyszą inne objawy, warto zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę i zdecyduje o postępowaniu leczniczym.

Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Warto postawić na inne sposoby radzenia sobie z bólem, m.in. ćwiczenia rozluźniające, najlepiej pod okiem specjalisty, czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Jeżeli tylko rehabilitacja jest wskazana, w Gabinecie Osteopatii, Terapii Manualnej, Masażu Leczniczego i Rehabilitacji Back & Body Clinic uzyskasz profesjonalną, a przede wszystkim skuteczną pomoc w przypadku bólów lędźwiowo-krzyżowych. Dzięki temu wrócisz do codziennych aktywności. Co więcej, możesz liczyć na edukację: podpowiemy Ci, co robić, aby w przyszłości zminimalizować ryzyko powrotu bólu w okolicy krzyża.

Rejestracja telefoniczna

+44 7841668442