• Gabinet osteopatii, terapii manualnej, masażu leczniczego, rehabilitacji

    LONDON - PERIVALE, UK

Close

Czy dyskopatia może się cofnąć?

Dyskopatia, nazywana również degeneracją krążka międzykręgowego, to schorzenie, które dotyka coraz większą część populacji, niezależnie od wieku. W dobie siedzącego trybu życia i rosnącej liczby godzin spędzanych przed ekranem komputera, problem ten staje się coraz bardziej powszechny. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej naturze dyskopatii, jej przyczynom, objawom oraz dostępnym metodom leczenia.

Dyskopatia – czym dokładnie jest?

Dyskopatia to schorzenie dotyczące krążków międzykręgowych, które pełnią kluczową rolę w amortyzacji i ochronie kręgów przed uszkodzeniami. Krążki te składają się głównie z wody i kolagenu, ale z wiekiem tracą swoją elastyczność i wilgotność. Zmieniony degeneracyjnie krążek może wysunąć się spomiędzy kręgów do kanału kręgowego, powodując przepuklinę. W efekcie może nastąpić ucisk na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe, co prowadzi do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

Przyczyny dyskopatii

Chociaż proces starzenia się jest główną przyczyną dyskopatii, istnieje wiele innych czynników, które mogą przyczynić się do jej rozwoju:

Proces starzenia się: Z wiekiem krążki międzykręgowe tracą swoją elastyczność i wilgotność, co sprawia, że stają się bardziej podatne na uszkodzenia. To naturalny proces, ale może być przyspieszony przez inne czynniki.

Nieprawidłowe podnoszenie ciężarów: Technika podnoszenia ciężarów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kręgosłupa. Podnoszenie ciężkich przedmiotów bez odpowiedniej techniki może prowadzić do urazów kręgosłupa, w tym dyskopatii.

Nadwaga: Osoby z nadwagą narażają swój kręgosłup na dodatkowe obciążenie. Każdy dodatkowy kilogram zwiększa nacisk na krążki międzykręgowe, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub wypadnięcia.

Siedzący tryb życia: Praca biurowa i związane z nią długotrwałe przebywanie w jednej pozycji powoduje obciążenie kręgów i zwiększa ryzyko dyskopatii.

Brak aktywności fizycznej: Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie wspierające kręgosłup. Jeśli te mięśnie są słabe, kręgosłup jest bardziej narażony na urazy. Dlatego ważne jest, aby prowadzić aktywny tryb życia i dbać o kondycję fizyczną.

Genetyka: Historia rodziny może odgrywać rolę w rozwoju dyskopatii. Jeśli w Twojej rodzinie występują przypadki tego schorzenia, warto zwrócić uwagę na profilaktykę i regularne badania.

Urazy kręgosłupa: Wypadki samochodowe, upadki, urazy sportowe – wszystkie te sytuacje mogą prowadzić do uszkodzenia krążków międzykręgowych. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność w codziennych czynnościach i dbać o bezpieczeństwo.

Objawy dyskopatii

Objawy dyskopatii mogą być różnorodne i zależą od jej lokalizacji.

Dyskopatia szyjna:

Ból szyi: Jest to najbardziej oczywisty objaw dyskopatii szyjnej. Ból może być ostry lub tępy i może nasilać się podczas ruchu głowy.

Ból podczas obracania głowy: Obracanie głowy w bok może powodować ostry ból, co może utrudniać codzienne czynności, takie jak patrzenie przez ramię podczas jazdy samochodem.

Uczucie sztywnego karku: Ograniczenie zakresu ruchu w karku to kolejne objawy dyskopatii szyjnej.

Drętwienie kończyn górnych: Drętwienie rąk to objaw wywoływany przez nacisk na nerw.

Trudności w połykaniu: Niektórzy pacjenci mogą doświadczać dyskomfortu podczas połykania, co może być spowodowane uciskiem na nerwy w okolicy szyjnej kręgosłupa. To jednak bardzo rzadka dolegliwość.

Dyskopatia piersiowa:

Ból w klatce piersiowej (szczególnie podczas kaszlu, kichania), ból narządów wewnętrznych: Choć dyskopatia piersiowa jest rzadsza niż inne formy dyskopatii, jej objawy mogą być mylące. Ucisk w klatce piersiowej może być mylony z problemami sercowymi, co podkreśla znaczenie dokładnej diagnostyki.

Dyskopatia lędźwiowa:

Ból promieniujący: Charakterystyczny dla dyskopatii lędźwiowej jest ból promieniujący do pośladków, ud i stóp. Może to prowadzić do uczucia pieczenia, mrowienia lub drętwienia w dolnych kończynach.

Ostry ból podczas schylania się i podnoszenia ciężarów.

Uczucie osłabienia w nogach: W wyniku ucisku na nerwy w okolicy lędźwiowej kręgosłupa pacjenci mogą doświadczać osłabienia w nogach, co może utrudniać chodzenie.

Dyskopatia – czy istnieje szansa na pełne wyleczenie?

Dyskopatii nie można całkowicie wyleczyć. Krążki międzykręgowe nie mają zdolności do samoregeneracji. Istnieją jednak metody leczenia, które mogą zatrzymać postęp zmian chorobowych, pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta. Kluczem jest wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie.

Metody leczenia dyskopatii

Leczenie dyskopatii jest złożone i zawsze wymaga indywidualnego podejścia. Poniżej wymienione zostały możliwe sposoby leczenia tego uciążliwego schorzenia.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne:

Bywa, że są one niezbędne, aby złagodzić ból i stan zapalny, które często towarzyszą tej chorobie. Ich regularne przyjmowanie może pomóc pacjentom w codziennym funkcjonowaniu, redukując ból i uczucie dyskomfortu. Zazwyczaj stosowane leki to: paracetamol, ibuprofen czy diklofenak. To popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty, które mogą przynieść ulgę w bólu.

Fizjoterapia:

Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w leczeniu wielu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w tym dyskopatii. Dzięki indywidualnemu podejściu i różnorodnym technikom terapeutycznym, fizjoterapia może przynieść ulgę w bólu i poprawić funkcjonowanie kręgosłupa.

Fizjoterapia jest nie tylko metodą leczenia, ale także prewencji w przypadku dyskopatii. Terapia manualna, polegająca na manualnym oddziaływaniu na tkanki pacjenta, może pomóc w uwolnieniu napiętych mięśni i poprawie ruchomości kręgosłupa. Ponadto, indywidualnie dobrana seria ćwiczeń rehabilitacyjnych jest niezbędna do wzmocnienia mięśni wspierających kręgosłup, co może zapobiec dalszym problemom.

Regularne wizyty u fizjoterapeuty mogą pomóc w przywróceniu pełnej ruchomości kręgosłupa, co jest kluczowe dla codziennego funkcjonowania.

Iniekcje sterydowe:

Tego rodzaju iniekcje są stosowane w celu szybkiego złagodzenia bólu i stanu zapalnego. Dzięki nim pacjenci mogą doświadczyć szybkiej ulgi, co pozwala im na powrót do normalnego życia bez konieczności przyjmowania dużej ilości leków doustnych.

Chirurgia:

W skrajnych przypadkach, gdy inne metody leczenia okazują się nieskuteczne, operacyjne leczenie może być konieczne. Może przynieść trwałą ulgę pacjentom, którzy nie reagują na inne formy terapii.

Wybór odpowiedniej metody leczenia dyskopatii powinien być dokonywany indywidualnie, w konsultacji z lekarzem specjalistą. Wiedza o dostępnych opcjach i ich konkretnych przykładach może pomóc pacjentom w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej ich zdrowia.

Dyskopatia to poważne schorzenie, które może wpłynąć na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Chociaż nie można jej całkowicie wyleczyć, odpowiednie leczenie i profilaktyka mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Dbaj o swój kręgosłup, unikaj czynników ryzyka i nie ignoruj objawów dyskopatii. Współczesna medycyna oferuje wiele skutecznych metod leczenia, które mogą pomóc w powrocie do pełnej sprawności.

Rejestracja telefoniczna

+44 7841668442