• Gabinet osteopatii, terapii manualnej, masażu leczniczego, rehabilitacji

    LONDON - PERIVALE, UK

Close

Kiedy wybrać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Jeśli zauważasz nieprawidłowości w rozwoju lub problemy związane ze sprawnością ruchową swojego dziecka, warto skonsultować się ze specjalistą zajmującym się terapią dziecięcą. Co powinno zwrócić Twoją uwagę? W jakich sytuacjach przyda się pomoc rehabilitanta? Podpowiadamy, kiedy warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty.

Opóźniony rozwój ruchowy i inne niepokojące symptomy u noworodków

Rozwój motoryki dziecka w pierwszych miesiącach życia przebiega intensywnie. Choć rodzice często chcieliby, aby zdobywało ono kolejne umiejętności możliwie jak najszybciej, w praktyce jedne dzieci rozwijają się szybciej, inne wolniej. To zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych, temperamentu, czynników środowiskowych. Wszystko jest w porządku, jeśli rozwój jest systematyczny i mieści się w określonych normach. Trudności i znaczne opóźnienia dziecka w osiąganiu kolejnych etapów rozwoju ruchowego, takich jak podnoszenie głowy, obracanie się z brzuszka na plecy i z pleców na brzuszek, siadanie, raczkowanie, stanie, chodzenie, powinny zostać skonsultowane z fizjoterapeutą. Często występują one z jednoczesnymi zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Wizyta u specjalisty z zakresu terapii dziecięcej będzie również nieocenioną pomocą w przypadku takich problemów jak: obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe, asymetria ułożeniowa, zespół Downa czy mózgowe porażenie dziecięce.

Edukacja rodziców

Wizyta dziecka u fizjoterapeuty niekoniecznie musi wiązać się wyłącznie z zauważonymi problemami. Nawet jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, warto wybrać się do specjalisty. Fizjoterapeuta może bowiem pomóc nie tylko dziecku, ale również nauczyć jego rodziców wspierania niemowlęcia w wykonywaniu przez nie ruchów w sposób dla niego najlepszy czy prawidłowego przeprowadzania czynności w zakresie opieki i pielęgnacji maluszka, jak choćby podnoszenie, przewijanie czy ubieranie. Wszystko po to, by kształtować u dziecka prawidłowe wzorce ruchowe i uniknąć błędów wpływających na dalszy rozwój. Konsultacja u fizjoterapeuty może mieć miejsce już w 3. miesiącu życia. Wykorzystanie wiedzy, umiejętności i doświadczenia odpowiednio przygotowanego specjalisty pozwala stworzyć niemowlakowi optymalne warunki do właściwego rozwoju.

Wady postawy

Wady postawy to jeden z najczęstszych problemów rozwojowych występujących u dzieci w różnym wieku. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko ma nieprawidłową postawę ciała, taką jak np. skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie, koślawość kolan, fizjoterapeuta może przeprowadzić ocenę i zalecić odpowiednie ćwiczenia albo inne formy leczenia (terapię manualną, zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże lecznicze). Wcześnie rozpoczęta, regularna i dopasowana do indywidualnych potrzeb małego pacjenta rehabilitacja może przynieść znakomite rezultaty: pozwala znacząco zmniejszyć, a nawet wyeliminować wadę postawy.

Rehabilitacja pourazowa

Rehabilitacja mająca na celu przywrócenie prawidłowych funkcji układu ruchu zaburzonych w wyniku kontuzji i jej leczenia (np. poprzez unieruchomienie) to bardzo ważny element opieki pourazowej małych pacjentów. U dzieci, u których układ ruchu wciąż się rozwija, ma to szczególne znaczenie. Skutki urazów mogą nakładać się na przebieg procesu wzrostu i dojrzewania, np. w rezultacie złamań okołostawowych istnieje ryzyko deformacji kończyn wzmagające się w miarę wzrostu. Wczesna wizyta u fizjoterapeuty przyczyni się też do szybszego powrotu do codziennych aktywności.

Fizjoterapia dziecięca wymaga wiele cierpliwości, wyczucia, zdobycia zaufania dziecka, często stosowania kilku różnych technik, a także współpracy terapeuty z rodzicami. To właśnie oni powinni kontynuować terapię, wykonując z dzieckiem w domu zalecone ćwiczenia i stosując się do wskazań specjalisty.

Rejestracja telefoniczna

+44 7841668442