• Gabinet osteopatii, terapii manualnej, masażu leczniczego, rehabilitacji

    LONDON - PERIVALE, UK

Close

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne

Kinesiotaping, inaczej znany jako kinezjotaping, to zaawansowana technika terapeutyczna, która zdobywa coraz większą popularność w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji. Jednym z głównych obszarów zastosowania kinesiotapingu jest wspomaganie leczenia kontuzji układu mięśniowo-szkieletowego. Ta innowacyjna metoda terapeutyczna opiera się na zasadach biomechaniki oraz neurofizjologi i polega na aplikacji specjalnych taśm kinezjologicznych na wybranych obszarach ciała.

Na czym polega taśmowanie?

Kinesiotaping działa poprzez zastosowanie elastycznych taśm na skórę w określonych sposób, co ma na celu stymulowanie naturalnych procesów leczniczych organizmu oraz poprawę funkcji mięśniowo-szkieletowej. Kluczowym elementem tej techniki jest wykorzystanie taśm o specjalnej strukturze i elastyczności, które pozwalają na swobodny ruch skóry i mięśni. Plastrowanie dynamiczne, poprzez tworzenie odstępu pomiędzy skórą a mięśniami, wykazuje działanie przeciwbólowe, a wykorzystanie taśm kinesio wpływa na redukcję napięcia mięśniowego oraz ich rozluźnienie.

Kinesiotaping – jak działa?

Technika przyklejania plastrów fizjoterapeutycznych uzależniona jest od rodzaju dysfunkcji pacjenta. W zależności od celu terapii, taśmy kinezjologiczne mogą być aplikowane w różnych wzorach i kolorach. Mogą wpływać na napięcie mięśniowe, poprzez ich rozluźnienie lub zwiększenie, co ma istotne znaczenie w przypadku rehabilitacji czy poprawy wydajności sportowej. Ponadto, odpowiednio zaaplikowane taśmy mogą wspomagać krążenie krwi i limfy, co przyczynia się do redukcji obrzęków i przyspieszenia procesu gojenia.

Kinesiotaping wpływa na receptory znajdujące się w skórze, co przekłada się na bodźce nerwowe przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu dochodzi do modulacji sygnałów bólowych oraz poprawy percepcji ciała, co może zmniejszać odczuwany ból.

Plastry do kinesiotapingu

Plastry dynamiczne używane w kinesiotapingu to elastyczne taśmy wykonane z wysokogatunkowej bawełny z dodatkiem lycry oraz kleju medycznego o falistym układzie. Ich właściwości, takie jak grubość, waga właściwa i rozciągliwość są zbliżone do cech ludzkiej skóry. Wykorzystanie różnych kolorów taśm pozwala specjalistom na precyzyjne planowanie terapii dla poszczególnych obszarów ciała. Może to obejmować techniki aplikacyjne, zmienne napięcie taśmy oraz odmienne cele terapeutyczne. Dzięki temu, fizjoterapeuci mogą dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjentów. Używanie odmiennych kolorów plastrów pozwala również śledzić postępy leczenia, co może pomóc w ocenie, czy prowadzona terapia przynosi pożądane efekty.

Czy warto sięgnąć po pomoc u profesjonalisty?

Warto podkreślić, że kinesiotaping nie jest samodzielną metodą terapeutyczną, ale raczej składnikiem kompleksowego podejścia do leczenia i rehabilitacji. Współpraca z profesjonalnym fizjoterapeutą lub specjalistą od rehabilitacji jest istotna, aby odpowiednio dostosować technikę i wzory aplikacji taśm do indywidualnych potrzeb pacjenta. Za pomocą prawidłowo aplikowanych taśm kinezjologicznych osiąga się różnorodne efekty terapeutyczne, które wspierają proces gojenia, poprawiają zakres ruchu, redukują ból i wspomagają stabilizację mięśni i stawów. Jednakże, warto podkreślić, że ich skuteczność wymaga profesjonalnego nadzoru. Próby samodzielnego stosowania taśm w domu mogą w najlepszym przypadku nie przynieść oczekiwanego efektu terapeutycznego, ale także mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i konieczności jej regeneracji. Dlatego najlepszym podejściem będzie skorzystanie z usług profesjonalisty w tym obszarze.

Rejestracja telefoniczna

+44 7841668442