• Gabinet osteopatii, terapii manualnej, masażu leczniczego, rehabilitacji

    LONDON - PERIVALE, UK

Close

Masaż sportowy – dla kogo, rodzaje, efekty?

Masaż sportowy to specjalna forma masażu, która skupia się na przygotowaniu i regeneracji ciała aktywnych osób przed, w trakcie i po intensywnym wysiłku fizycznym. Jego głównym celem jest poprawa wydajności sportowej, zmniejszenie ryzyka kontuzji oraz przyspieszenie procesu rehabilitacji.

Masaż sportowy – dla kogo?

Technika masażu dobierana jest na podstawie dyscypliny uprawianej przez pacjenta oraz pojawiających się kontuzji. Masaż sportowy obejmuje różnorodne techniki manipulacji nadmiernie napiętych mięśni, takie jak ugniatanie, rozcieranie, rozciąganie, a także stymulację tych mniej aktywnych. W zależności od etapu i zaawansowania treningów. Ze względu na indywidualne potrzeby sportowca, masaż dzieli się na treningowy, przedstartowy, startowy, powysiłkowy oraz kondycyjny. To, jaki rodzaj masażu sportowego należy wybrać, warto skonsultować ze specjalistą, aby skupić uwagę na grupach mięśniowych, które są najbardziej poddane przetrenowaniu.

Masaż sportowy zalecany jest dla osób aktywnych oraz uprawiających różnego typu dyscypliny sportowe tj. biegi, tenis czy siatkówka. Wśród sygnałów, które wskazują potrzebę skorzystania z profesjonalnej pomocy można zaliczyć:
– przemęczenie,
– ból towarzyszący aktywności fizycznej,
– przeciążenie układu mięśniowo-powięziowego,
– przygotowanie do sportowej rywalizacji.

Masaż sportowy – jakie daje efekty?

Masaż sportowy kierowany jest nie tylko dla zawodowych sportowców, ale także dla osób amatorsko uprawiających różnego typu aktywność fizyczną. Przede wszystkim może poprawić krążenie krwi i limfy, co przyczynia się do lepszego dostarczania tlenu i składników odżywczych do tkanek mięśniowych oraz usuwania produktów przemiany materii. W ten sposób przyspiesza regenerację i zmniejsza ból mięśniowy po intensywnym treningu.

Masaż sportowy pomaga w łagodzeniu napięcia mięśniowego, skurczów i zakwasów. Poprzez rozluźnienie spiętych tkanek, odpowiednio dobrana technika sprzyja szybszej regeneracji mięśni, pomagając w redukcji bólu i zapobieganiu kontuzjom. Poprzez różne techniki, masaż sportowy może pomóc w zwiększeniu elastyczności mięśni i zakresu ruchu stawów. To jest szczególnie ważne dla sportowców, którzy wymagają większej elastyczności, np. gimnastycy, tancerze czy zawodnicy sztuk walki. Masaż sportowy może działać relaksująco na układ nerwowy, zmniejszając napięcie i stres. Dodatkowo, poprzez stymulację produkcji endorfin, masaż może przyczynić się do poprawy samopoczucia i nastroju.

Jakie są przeciwwskazania do masażu sportowego?

Masaż sportowy jest ogólnie bezpieczny dla większości osób, jednakże istnieją sytuacje, w których należy unikać lub zachować szczególną ostrożność. Mimo licznych korzyści płynących z odpowiednio dobranych technik masażu sportowego występują pewne przeciwwskazania, które mogą mogą wykluczać lub ograniczać jego stosowanie.

Przede wszystkim są to:
– choroby zakaźne,
– stany podgorączkowe,
– nadciśnienie tętnicze,
– zmiany skórne,
– świeże krwawienia w miejscu planowanego zabiegu,
– wrzody żołądka,
– osłabienie kości – osteoporoza,
– nowotwory,
– schorzenia zapalne w fazie ostrej.

Masaż sportowy – gdzie po pomoc?

Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort podczas aktywności fizycznej i potrzebujesz pomocy – dobrze trafiłeś. Zabiegi masażu sportowego wykonywane przez specjalistów z Back&Body Clinic Gabinet Osteopatii, Terapii Manualnej, Masażu Leczniczego i Rehabilitacji w Londynie pomagają w pozbyciu się przykrych dolegliwości. Zdobyte przez nas doświadczenie daje dużą gwarancję skuteczności, pozwala efektywniej ćwiczyć oraz zapobiegać występowaniu kontuzji i urazów w przyszłości.

Rejestracja telefoniczna

+44 7841668442