• Gabinet osteopatii, terapii manualnej, masażu leczniczego, rehabilitacji

    LONDON - PERIVALE, UK

Close

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa charakteryzuje się ostrym zespolę bólowym w okolicy lędźwiowej, kiedy kłujący, silny, przeszywający ból promieniuje wzdłuż pośladka, do bioder, następnie z tylu uda, pod kolanem i poprzez łydkę dociera do palców stopy. Najczęściej pacjenci nie odczuwają już bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa a wyłącznie w nodze, zgodnie z przebiegiem nerwu kulszowego. Często bywa, ze ból umiejscowiony jest tylko w pośladku lub w udzie albo tylko pod kolanem lub jedynie w łydce. To również są objawy rwy kulszowej.
Aby doszło do takiego schorzenia wystarczy nagły ruch, dźwigniecie, pochylenie się, zerwanie z łóżka, a nawet podniesienie pustej walizki. Warto sobie uświadomić, ze przed pojawieniem się rwy kulszowej pacjenci odczuwają nawracające bóle w okolicy lędźwiowo – krzyżowej.

Dodatkowe objawy rwy kulszowej:

  • Bóle w dolnym odcinku kręgosłupa występujące po wysiłku fizycznym, lub po dłuższym staniu w pozycji pochylonej,
  • Po pewnym czasie pojawia się ból, który utrzymuje się przez kilka dni. Jest to tzw. postrzał lub lumbago

Takie stadia choroby mogą trwać przez kilka miesięcy lub nawet lat. Dalszym przebiegiem choroby jest już bardzo silny ból, który występuje po podniesieniu ciężkiego przedmiotu lub nagłym skręceniu tułowia. Początkowo obejmuje pośladek i stopniowo przechodzi na podudzie. Nasilenie bólu pojawia się przy próbie biernego uniesienia kończyny. Komplikacja takiego stanu może być zaburzenie czucia na zewnętrznym brzegu stopy, lub na dużym palcu u stopy, a niekiedy nawet niedowład mięśni prostujących ja. Ból potęguje się przy najmniejszym ruchu a najbardziej daje się we znaki w nocy, nawet uniemożliwiając obracanie się na łóżku.
Czynności takie jak kaszel, śmiech, czy kichniecie pogłębiają odczuwanie bólu. Do tego dolicz także można napięcie mięśni brzucha, uniesienie wyprostowanej kończyny, zgięcie Głowy lub tułowia. Pacjent intuicyjne przybiera pozycje ciała, która najmniej sprawia ból, ruchy wykonywane SA powoli i chorzy podczas chodzenia oszczędzają boląca kończynę utrzymując ja w zgięciu i nie opierają się na piecie. Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból i prowadzi do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa. W zaawansowanych przypadkach może pojawić się osłabienie czucia i siły mięśni podudzia i stopy.

Dłonie kobiey położone w miejscu bólu dolnego odcinka kręgosłupa
Sylwetka mężczyzny z zaznaczoną linią przebiegu bólu nerwu kulszowego

Dlaczego tak boli?

Najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie gdzie jest mój nerw kulszowy? Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa lędźwiowego i łącza się w jeden duży nerw, biegnący wzdłuż nogi, aż do stopy. Dolegliwości bólowe odczuwamy również w nodze, choć spowodowane są zmianami w kręgosłupie, ponieważ uciskany jest korze nerwu kulszowego, w miejscu gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa. Jakie są przyczyny samego ucisku?
Niestety najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wypadniecie krążka międzykręgowego, czyli dysku. Szczególnie dotyczy to konkretnych kręgów na wysokości L4 – L5 i L5 – S1. Innym powodem może być obrzęk korzenia nerwowego spowodowany stałym uciskiem przez zdeformowany (rozregulowany) krąg lub na skutek skrzywienia kręgosłupa czy nieprawidłowej budowy miednicy. Kolejna przyczyna jest zwyrodnienie stawów międzykręgowych.
W naszym Gabinecie Masażu i Rehabilitacji korzystamy ze sprawdzonych i profesjonalnych metod diagnozowania i terapii rwy kulszowej. Osiągamy bardzo dobre i szybkie efekty leczenia dolegliwości związanych z rwa kulszowa. Co najważniejsze zajmujemy się nie tylko likwidowaniem skutku choroby, tzn. bólu, ale przede wszystkim skutecznie usuwamy przyczynę. Wszelkiego rodzaju tabletki przeciwbólowe, słabsze lub silniejsze, co prawda uśmierzają ból, ale nie maja wpływu na pozbycie się przyczyny rwy kulszowej.

 

Rejestracja telefoniczna

+44 7841668442