
Skolioza jest to skrzywienie boczne kręgosłupa, postępujące jego zniekształcenie, które powoduje, ze kręgosłup może przybrać kształt litery; C, lub S”, zamiast utrzymywać się w pozycji pionowej (patrząc na plecy osoby chorej). Widoczne będzie odchylenie od stanu poprawnego kręgosłupa w prawo lub w lewo, pogłębienie wygięcia do przodu (lordotyczne) lub do tylu (kifozyczne), lub rotacja (obrót kręgów), prowadząca do powstania garbu.
Medycyna określa kilka przyczyn powstawania skolioz: chociażby poprzez wady postawy, asymetrie kończyn, skrzywienia bólowe, czy ze względów strukturalnych samej skoliozy, to jednak najczęściej występujące (ok 80 –90% skolioz) to skrzywienia idiopatyczne. Niestety przyczyny powstawania tych ostatnich nie są znane, jednak, tak jak wszelkiego rodzaju skrzywienia kręgosłupa, zaczynają się od zniesienia prawidłowego balansu mięśni naszego tułowia. Jedne grupy mięśniowe staja się zbyt słabe a inne zbyt silne. Mechanizmy te intensywnie oddziaływają na kręgosłup powodując jego krzywienie.
Do zachwiania równowagi napięcia mięśniowego, powodującego skoliozy dochodzi najczęściej w wieku szkolnym. Najważniejszymi przyczynami powstawania skrzywień kręgosłupa u dzieci są: nieprawidłowe siedzenie na lekcjach w szkole, zbyt mała ilość zajęć ruchowych, zbyt długi odpoczynek bierny np.: siedząca postawa przed komputerem, telewizorem, play stadion, noszenie ciężkich plecaków, zwłaszcza na jednym ramieniu.


W przypadku osoby dorosłej głównym problemem jest przeciążenie kręgosłupa i mięsni pleców z powodu przepracowania, wykonywania codziennych czynności w sposób obciążający tylko jedna stronę ciała, dźwiganie ciężarów w nieprawidłowej postawie i zbyt długie siedzenie w jednej pozycji np. przed komputerem, za kierownica.
W naszym gabinecie prowadzimy posterowanie lecznicze skrzywień kręgosłupa, wykorzystując sprawdzone i skuteczne metody. Dążymy przede wszystkim do przywrócenia prawidłowego balansu mięśniowego i do wyprostowania kręgosłupa. Bardzo istotne jest uwiadomienie pacjentom obecności wady i wynikających z tego zagrożeń oraz nauka przyjmowania poprawnej postawy. Zasadniczym celem terapii jest usuniecie lub zmniejszenie skrzywienia, w przypadkach zaawansowanych dużym sukcesem leczniczym jest zatrzymanie postępującej wady kręgosłupa i utrzymanie osiągniętych wyników.
Należy pamiętać, ze każda nieleczona wada kręgosłup pogłębia się.