• Gabinet osteopatii, terapii manualnej, masażu leczniczego, rehabilitacji

    LONDON - PERIVALE, UK

Close

Wypadniecie dysku

Dyskopatia

Wypadniecie dysku to popularne określenie poważnego schorzenia kręgosłupa, zwanego dyskopatią. Dyskopatia dotyczy choroby krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem.

Choroba dyskowa kręgosłupa może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego, ale najczęściej występuje w odcinku dolnym kręgosłupa, czyli kręgach lędźwiowych. Synonimy dyskopatii: choroba dyskowa, ból krzyża, rwa kulszowa, ischias, wypuklina jadra miażdżystego, wypadniecie dysku, wypadniecie jadra miażdżystego, przepuklina krążkowa kręgosłupa.

Co sie dzieje z dyskiem, ze wypada?

Dyski są częściami składowymi naszego kręgosłupa i znajdują sie miedzy kręgami, a można je porównać do podkładki umieszczonej miedzy śrubka i nakrętka.

Dysk pełni role łącznika i amortyzatora dla kręgosłupa. Jednak pod wpływem długotrwałych przeciążeń, lub nagle wykonanego ruchu albo zaistniałego urazu dochodzi do przemieszczenia sie dysku (czyli jadra miażdżystego), niekiedy wraz z krążkiem międzykręgowym. Wypadniecie może nastąpić do tylu w kierunku kanału kręgowego lub na bok do otworu miedzy kręgami. W początkowej fazie schorzenia dysk uciska na więzadła kręgosłupa, w dalszym stadium choroby dochodzi do ucisku na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego aż w końcu może spowodować ucisk na sam rdze kręgowy.

Dlaczego tak boli?

Kiedy uwypuklone jadro miażdżyste zwęża przestrzeń, w której znajdują sie korzenie nerwowe, powoduje to bezpośredni nacisk na nerwy, a tym samym wywołuje ostry ból w kręgosłupie lub promieniujący w kierunku prawej lub lewej kończyny. Może tez wywołać dodatkowe objawy:

  • Silne i trwale bole
  • Osłabienie czucia
  • Niedowład i drętwienie kończyn
  • Opadanie stopy
Ilustracja kręgosłupa z zaznaczonym miejscem bóu w dolnej części
Schemat struktury krążka międzykręgowego
Ilustracja przepukliny krążkowej kręgosłupa

Jak możemy Ci pomoc?

Podstawa skutecznego leczenia jest zawsze prawidłowe zdiagnozowanie choroby. W przypadku wypadnięcia dysku – dyskopatii używamy sprawdzonych metod jej wykrywania. Warto skorzystać z rezonansu magnetycznego, który dokładnie przedstawia obraz tkanek miękkich w obrębie kręgosłupa, w tym rdze kręgowy, nerwy, więzadła i krążki międzykręgowe.
Z doświadczenia wiemy, ze dolegliwości bólowe mogą zanikać a następnie nawracać i się nasilać, dlatego okres leczenia trwa od 1 do 6 miesięcy, aż do momentu, kiedy zakończy się proces regeneracji krążków w nowo ustawionym, prawidłowym położeniu. Przeciętną ilość zabiegów odnosząc się do wypadnięcia dysku mieści się od 3 do 10 zabiegów w narastających odstępach czasu. Bardziej zaawansowane przypadki wymagają większej ilości zabiegów.
Należy przy tym bardzo jasno podkreślić, ze samo zażywanie środków przeciwbólowych nie ma nic wspólnego z leczeniem – jest jedynie działaniem znieczulającym objawy choroby. Ból w swojej istocie, a naszym negatywnym odczuciu, ma bardzo pozytywny aspekt, mianowicie, informuje nas o chorobie. Im większy ból, tym bardziej zaawansowany problem.

Kiedy nie podejmujemy żadnych skutecznych działań terapeutycznych należy wyzbyć się złudzeń, ze nastąpi wyleczenie, ponieważ w tym przypadku czas nie leczy, przeciwnie, zwlekając z rozpoczęciem terapii pozwalamy na pogłębienie się problemu. Spotykamy ze z opinia pacjentów, ze zwlekając z leczeniem starali się cyt. “przeczekać”, kierując się myślą, ze cyt.
“samo przejdzie”.

* Po upływie roku od ostatniego zabiegu ponowna wizyta będzie traktowana jak pierwsza wizyta z konsultacją. Zaleca się kontynuowanie zabiegów regularnie.

REZONANS MAGNETYCZNY PO ZABIEGACH

zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa po zabiegu
zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa po zabiegu

REZONANS MAGNETYCZNY PO ZABIEGACH

zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa po zabiegu
zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa po zabiegu

Rejestracja telefoniczna

+44 7841668442