
Dyskopatia
Wypadniecie dysku to popularne określenie poważnego schorzenia kręgosłupa, zwanego dyskopatią. Dyskopatia dotyczy choroby krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem.
Choroba dyskowa kręgosłupa może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego, ale najczęściej występuje w odcinku dolnym kręgosłupa, czyli kręgach lędźwiowych. Synonimy dyskopatii: choroba dyskowa, ból krzyża, rwa kulszowa, ischias, wypuklina jadra miażdżystego, wypadniecie dysku, wypadniecie jadra miażdżystego, przepuklina krążkowa kręgosłupa.
Co sie dzieje z dyskiem, ze wypada?
Dyski są częściami składowymi naszego kręgosłupa i znajdują sie miedzy kręgami, a można je porównać do podkładki umieszczonej miedzy śrubka i nakrętka.
Dysk pełni role łącznika i amortyzatora dla kręgosłupa. Jednak pod wpływem długotrwałych przeciążeń, lub nagle wykonanego ruchu albo zaistniałego urazu dochodzi do przemieszczenia sie dysku (czyli jadra miażdżystego), niekiedy wraz z krążkiem międzykręgowym. Wypadniecie może nastąpić do tylu w kierunku kanału kręgowego lub na bok do otworu miedzy kręgami. W początkowej fazie schorzenia dysk uciska na więzadła kręgosłupa, w dalszym stadium choroby dochodzi do ucisku na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego aż w końcu może spowodować ucisk na sam rdze kręgowy.
Dlaczego tak boli?
Kiedy uwypuklone jadro miażdżyste zwęża przestrzeń, w której znajdują sie korzenie nerwowe, powoduje to bezpośredni nacisk na nerwy, a tym samym wywołuje ostry ból w kręgosłupie lub promieniujący w kierunku prawej lub lewej kończyny. Może tez wywołać dodatkowe objawy:
- Silne i trwale bole
- Osłabienie czucia
- Niedowład i drętwienie kończyn
- Opadanie stopy



Jak możemy Ci pomoc?
Podstawa skutecznego leczenia jest zawsze prawidłowe zdiagnozowanie choroby. W przypadku wypadnięcia dysku – dyskopatii używamy sprawdzonych metod jej wykrywania. Warto skorzystać z rezonansu magnetycznego, który dokładnie przedstawia obraz tkanek miękkich w obrębie kręgosłupa, w tym rdze kręgowy, nerwy, więzadła i krążki międzykręgowe.
Z doświadczenia wiemy, ze dolegliwości bólowe mogą zanikać a następnie nawracać i się nasilać, dlatego okres leczenia trwa od 1 do 6 miesięcy, aż do momentu, kiedy zakończy się proces regeneracji krążków w nowo ustawionym, prawidłowym położeniu. Przeciętną ilość zabiegów odnosząc się do wypadnięcia dysku mieści się od 3 do 10 zabiegów w narastających odstępach czasu. Bardziej zaawansowane przypadki wymagają większej ilości zabiegów.
Należy przy tym bardzo jasno podkreślić, ze samo zażywanie środków przeciwbólowych nie ma nic wspólnego z leczeniem – jest jedynie działaniem znieczulającym objawy choroby. Ból w swojej istocie, a naszym negatywnym odczuciu, ma bardzo pozytywny aspekt, mianowicie, informuje nas o chorobie. Im większy ból, tym bardziej zaawansowany problem.
Kiedy nie podejmujemy żadnych skutecznych działań terapeutycznych należy wyzbyć się złudzeń, ze nastąpi wyleczenie, ponieważ w tym przypadku czas nie leczy, przeciwnie, zwlekając z rozpoczęciem terapii pozwalamy na pogłębienie się problemu. Spotykamy ze z opinia pacjentów, ze zwlekając z leczeniem starali się cyt. “przeczekać”, kierując się myślą, ze cyt.
“samo przejdzie”.
* Po upływie roku od ostatniego zabiegu ponowna wizyta będzie traktowana jak pierwsza wizyta z konsultacją. Zaleca się kontynuowanie zabiegów regularnie.
REZONANS MAGNETYCZNY PO ZABIEGACH


REZONANS MAGNETYCZNY PO ZABIEGACH

